A kezdeti újdonság után
Az okos világítás fogalma jelenleg még meglehetősen zavaros Magyarországon. Sokan azt gondolják, hogy a telefonnal működtetett lámpát jelenti vagy a mozgásérzékelők által kapcsolgatott világítást. A valóság azonban ennél szerencsére jóval bonyolultabb.
Miután először csatlakoztatunk egy relét valamelyik lámpához vagy led szalaghoz és kötjük be a Fibaro rendszerünkbe, napokig a telefonon vagy a tableten lógunk majd élvezve, hogy akár a munkahelyünkről is rákapcsolhatjuk a villanyt a mit sem sejtő otthoniakra. Azonban a játék hamar unalmassá válik majd és mondjuk meg őszintén sok haszna nincsen azon kívül, hogy ha kizárnak minket otthonról, rá tudjuk kapcsolni a villanyt a házastársunkra, hogy észrevegyen minket anélkül, hogy az egész házat felvernénk.
Automatika
Az okos világítás lényege, hogy automatizáljuk otthonunk világítását. Nemcsak kevesebbet akarjuk nyomkodni a telefont, hanem egyenesen kiiktatni akarjuk a beavatkozásunkat. Egy jól programozott rendszerbe ugyanis csak finomhangolás céljából kell belenyúlni. A célunk kettős, egyrészt szeretnénk a lehető legtöbbet spórolni a világításon amivel akár a rendszerünk árát is visszakereshetjük egy idő után. Célszerű led világítással dolgozni, hiszen ez alapból kevés energiát fogyaszt. Nem szükséges azonban minden világítást a rendszerre kötni. A kamrában, vagy a gardróbban a mellékhelyiségben nem biztos, hogy szükség van erre de minél többet vonunk be a hálózatba annál több variációs lehetőségünk van. Többféleképpen tudjuk hálóra kapcsolni a világításunkat. Mi most ebben a bejegyzésben a Fibaro eszközeivel foglalkozunk, hiszen jelenleg ez a legkomplexebb okos otthon rendszer a piacon. A ház szinte minden szegmensét irányítani tudjuk vele. Természetesen a lehetőségeink ennél jóval bővebbek, akár több eszközt és hubot is keverhetünk mint például a Philips Hue világításait.
A cég évtizedek óta szállítja a világítástechnikai termékeket és mivel az okos piacra is jó érzékkel az elsők között szállt be a Hue termékekkel jelentős előnyre tett szert versenytársaihoz képest. Így nem véletlen , hogy a legjobb minőségű és dizájnú lámpákat náluk találjuk. Egy Philips Hue Hubbal és egy pluginnal könnyedén integrálható a Fibaro rendszerbe. Egyetlen dolgot kell eldöntenie a tulajdonosnak: megéri-e neki a Hub ára azt, hogy a valóban jó minőségű és esztétikus modern Hue lámpákat használja vagy marad a hagyományos led lámpáknál és egyszerűen választ hozzá egy modern búrát vagy spot foglalatot. Utóbbi esetében fontos, hogy dimmelhető led égőt vásároljunk. Ellenkező esetben nem tudjuk integrálni semmilyen okos rendszerbe. A dimmelhetőség szabályozhatóságot jelent de a “dimmable” angol szóból következő dimmelhető kifejezés lassan a magyar nyelv szerves részét képezi majd a lájkhoz hasonlóan.
Ha a Hue termékeit is be akarjuk vonni a Fibaro eszközök közé le kell töltsünk egy plugint hozzá. Ha bejelentkeztünk a kezelőfelületre a pluginoknál kiválasztjuk a Philips Hue gyári pluginját, feltelepítjük és máris összekapcsoltuk a Hubot a rendszerrel. Ez több szempontból is fontos. Egyrészt minden egyes lámpának új actocat, sceneket írhatunk mostantól anélkül, hogy egy relével vagy dimmerrel bajlódnánk. Ugyanakkor minden további nélkül használhatjuk hozzájuk a Hue applikációját de ha ügyesen programozunk egyszerűen nem lesz rá szükség.
A lehetőségek tárháza ugyanis végtelen. Nézzünk néhány példát, hogyan okosíthatjuk otthonunk világítását.
Jelenlétvezérlés
Az egyik legnépszerűbb igény a témakörben, Akár egy hosszabb nyaralás alatt, akár hétköznap, mikor a család minden tagja dolgozik szükséges lehet egy olyan automatika, amely kivülre azt láttatja, hogy a család otthon van és éli mindennapjait. Ehhez nem kell mást tennünk mint beprogramozni a hálózatba kapcsolt lámpáinkat szabályos vagy véletlenszerű működésre. A legjobb hatást akkor érjük el ha redőnyvezérlésünket is összehangoljuk a lámpákkal, hiszen ez adja a legjobb hatást. Ráadásul egy nyaralás alkalmával szükséges is, hogy a redőnyeinket az energiamegtakarítás és az állagmegóvás miatt beprogramozzuk.
Fogadó fény
Ki ne szeretnék ha háza már akkor tudja, hogy hazaér, amikor még csak bekanyarodik az utcába. Ha a garázsban vagy a kocsifeljárón már felkapcsolt lámpa vár minket nem kell a távirányítóval vagy a kapcsolókkal bajlódni. A házba belépve pedig fényes terek várnak, nem pedig a riged lakás. Érdemes hozzá olyan “triggert” választani ami stabilan működik. Atelefonunk gps jele ugyanis méha hajnlamos elugrálni, így nem érdemes a lokációnkhoz kötni a fogadó fény indulását. Kellemetlen tud lenni, mikor otthon tévézés közben felkapcsolódik a dogadó fény mert mikor a telefonunk gps jele a szomszéd utcában járkálva visszatér a jó helyre, a rendszer már indítja is a programot. Érdemes garázskapuhoz, bejárati ajtóhoz kötni az “eventet”. Minden csak programozás kérdése.
Hangulatfény
A televíziók mögé szerelt vagy a nappali dekorcsíkjába rejtett led szalagok szépek felkapcsolva de ha bekötjük az okos otthon rendsezrbe őket még hasznosak is tudnak lennei. CSak néhány sor kód és máris hangulatfénybe váltanak át mikor indítjuk a filmünket. Akár a kedvenc sorozatunk idejéhez is beállíthatjuk. De nem csak szórakozáshoz, hanem például tanuláshoz is igazíthatjuk őket. Tanulási időben ugyanis sokkal produktívabbak vagyunk a hideg fénytől.
Fény, mint mindennapi segítség
Gondolt már arra, hogy nem az ébresztőóra kegyetlen dallamára ébred, hanem a lágy napfényre? És mindezt lehúzott redőnyökkel? 🙂 Lámpánk a hálószobában ébresztőként is funkcionálhatnak imitálva a napfényt. A redőnyvezérléssel kombinálva pedig az igazi fényt is szolgálatunkba állíthatjuk.
Ki az aki nem botorkált már éjszaka a sötétben a hálószoba és a mellékhelyiség közötti útvonalon? Ebben segít a mozgásérzékelővel összekapcsolt esti jelzőfény ami nem vakít, éppen csak az utat mutatja akár a folyosón, akár a lépcsőn. Természetesen beállíthatjuk, hogy csak éjjel kapcsoljon be a fény, nappal ne reagáljon a mozgásunkra.
Veszélyhelyzet
Okos világításunk nagy segítségünkre lehet abban is ha megtörtént a baj. Amennyiben például füst vagy szénmonoxid érzékelőink közül valamelyik aktiválódik, egy előre beprogramozott jelenet fog lefutni. Veszély esetén minden lámpa felkapcsol a könnyű kimenekülés érdekében vagy rgb szalagjaink színe pirosra változik hogy felhivja a figyelmünket a veszélyre. A jeleneteket természetesen mindig a ház és a benne lakók igényeihez kell igazítani.
Ha Ön is szeretné világítását okosotthon rendszerbe kapcsolni keressen minket és kérje ingyenes ajánlatunkat.