Az okos otthon megoldások szent grálja az úgynevezett okos fűtés. Mivel Magyarország egy nyersanyagokban szegény ország, így a fűtéshez felhasznált energia kifejezetten drága hazánkban. Mindegy, hogy gázzal, hőszivattyúval vagy tisztán elektromos energiával fűtünk, mindenképpen megterhelő lesz a családi kasszának. Ez a nemzetközi trendek szerint így is marad.
Aki új házat épít érdemes elgondolkodnia azon, hogy tisztán elektromos fűtéssel oldja meg a fűtését, hiszen bár az áram az egyik legdrágább fűtőanyag, mégis a legkönyebben előálítható “házilag” napelemek segítségével. Mivel az elektromos panelek és padlófűtés bekerülési költsége töredéke a vizes rendszereknek, a fennmaradó pénzből napelemeket telepíthetünk a tetőre amivel megvalósítható az ingyen fűtés álma. Ehhez azonban sok feltételenek kell megfelelni. Ha új építésű a házunk úgy kell megtervezni a tetőket, hogy a lehető legoptimálisabb legyen a napsugarak beesési szöge. Lehet, hogy le kell mondanunk néhány tetőtéri ablakról vagy kéményről a magasabb hatásfok érdekében. Persze ha már meglévő házat vásárolunk vagy alakítunk át, könnyen falakba ütközhetünk. Itt (is) jön képbe az okos fűtés, ami segít optimalizálni a fogyasztást. Fontos tudni, hogy bár jelentősen csökkenthető a fűtés költsége ezáltal mégis minden lakás, ház más és más. Fával fűtés esetén vagy olyan lakásnál ahol nincs mérő a radiátoron és csak átalányt fizetünk nyilván nincs értelme a kényelmi és praktikus funkciókon kívül.
De nézzük mik is a lehetőségeink
Társasházi, lakótelepi lakás
Óriási tévhit, hogy az okosotthon megoldásokat csak több tízmilliós újépítésű házakban lehet alkalmazni. Egy lakás “okosítása” olcsóbb és ugyanolyan hatásfokot tudunk elérni vele.
Ha radiátoros fűtésünk van akkor viszonylag könnyű dolgunk van ráadásul olcsón meg is úszhatjuk az okosítást. Nincs más dolgunk, mint minden radiátorfejet lecserélni a Fibaro Heat Controllerre. Hogy mit tud az eszköz az alábbi videó foglalja össze kíválóan:
A termosztátok beállítása a Fibaro Home Centerek kezelőfelületén található Heating Panelben történik. Egyszerűen csak kiválasztjuk a helyiséget (és azon belül a termosztátot) és máris beállíthatjuk, hogy mikor hány fok legyen az adott szobában. Ha korán kelünk, befűthetjük a fürdőt reggelre, és nem fogjuk elfelejteni lejjebb venni a hőfokot ha már elmentünk, mert megteszi helyettünk a központi rendszer.
Attól sem kell félni, hogy nyitott ablak esetén felforrósítja a radiátort és az egekbe küldi a fűtésszámlánkat, ugyanis beépített ablaknyitás érzékelő gondoskodik arról, hogy ez ne történjen meg. A készülék ahogy érzékeli a hirtelen hőmérsékletesést azonnal átvált fagymentesítésbe és csak akkor fűt tovább ha már fagyásveszély állna fel. De mai ugyanilyen fontos: azonnal jelez az előre beállított telefonokra, hogy baj van, itt az ideje beavatkozni.
Ha már szóba került a beavatkozás, a rendszer nagy előnye, hogy bármikor bővíthető így például ablakunkat is becsukhatja helyettünk az automatika. Amivel javasolt bővíteni az ilyen rendszert: redőnymozgatás, hiszen a beengedett fény mennyisége jelentősen befolyásolja fűtésszámlánkat a redőnyök hőmegtartó funkciójáról nem is beszélve.
Természetesen az ajtó- és ablaknyitás érzékelők vagy a mozgásérzékelő rendszerbe kapcsolása tovább tudja finomítani a fűtésszabályozást.
Hogy megfelelően programozzuk a fűtésszabályozást kérje segítségünket.
Padló- és radiátoros fűtés esetén
Akár társasházi, akár családi házról van szó mindkét esetben előfordulhat, hogy néhány helyiséget padlófűtéssel, néhányat pedig radiátoros fűtéssel szereltünk fel vagy szerelt fel az előző tulajdonos. Ebben az esetben sem kell lemondanunk a Fibaro fűtésvezérlés áldásos tevékenységéről de egy kicsit már több munka lesz vele. A radiátorokat már tárgyaltuk, ott továbbra is a Heat Controllerre van szükségünk semmi másra. Nem kell drága termosztát a falra pluszban, hiszen az maga a termofej.
Amire szükségünk van még, hogy bevonjuk a rendszerbe a padlófűtést is. Értelemszerűen itt valami másban kell gondolkodnunk, sőt itt már szükségünk lesz egy érzékelőre és egy eszközre ami elvégzi a feladatot: vagyis nyitja és zárja a kört amikor szükség van rá.
Ezt vagy Danfoss Z-Wave kompatibilis termoszelepfejjel vagy a már meglévő és a fűtési rendszert telepítő szakemberek által preferált szelepekre csatlakozunk rá. Utóbbi eset a gyakoribb példa, nézzük is, hogy mi kell hozzá. Először is tudnunk kell, hogy hány fűtési körünk van. Ezt a számot el kell osztani kettővel, ekkor megkapjuk hány Fibaro relére van szükségünk. Ugyanis egy relével két szelepfejet tudunk vezérelni. Amikor hőmérsékletemelésre van szükség, akkor egy szelepet megnyit a relé ha csökkentésre elzárja. Itt azonban még nincs vége a műveletnek, hiszen kazánunkat – legyen az gázkazán vagy hőszivattyú – is el kell látnunk egy relével, hiszen neki is tudnia kell mikor kell ki vagy bekapcsolnia. Figyelem, a kazánokat csak képzett gázkészülék vagy hőszivattyú szerelő kötheti rá a relére hiszen ezek mind az élet mind a vagyonbiztonságot befolyásoló eszközök gondoljunk csak arra, hogy egy rossz gázkazán akár az életünkbe is kerülhet.
Ha a reléket bekötöttük nincs más dolgunk mint hozzáadni az eszközöket a rendszerhez, megnyitni a Heating Panelt és elvégezni a beállításokat vagy ránk bízni a programozást.
Ne feledjük, ahhoz hogy a Heating panel tudja, hogy mikor kell a relének beavatkozni tudnia kell a hőmérsékletet is. Ezért a padlófűtéses helyiségekben fali termosztátot kell telepíteni. Szerencsére a Danfoss Z-Wave komptaibilis termosztátja együttműködik a Fibaro rendzserünkkel íígy ez az eszköz lesz az, amelyik közvetít az automatika és a relék között. És természetesen ahogy a hagyományos rendszerek esetében, úgy itt is tudjuk manuálisan állítani a hőfokot a szobai termosztáton. De ha automata a fűtésünk, onnantól már nem lesz erre szükség.
Az eszköz itt tekinthető meg: https://www.yellowenergia.hu/product/fibaro-danfoss-rs-z-helyiseg-termosztat/
Automatizáljuk fűtését?
Írjon nekünk és segítünk elérni a leghatékonyabb fűtési módot ami a megvalósítás után beavatkozás nélkül keresi Önnek a pénzt.